Dom energooszczędny do 100 m2 – ile kosztuje?

Marcin Przybylski, Dom Pełen Energii

21.04.2020.
 
Zaczynając rozważania na temat kosztów budowy powinniśmy zadać sobie pytanie czym jest dom energooszczędny. Jednym z parametrów określających energooszczędność budynków jest współczynnik energii użytkowej na cele grzewcze, symbolicznie oznaczany EUCO. Zgodnie z obecnymi standardami, domem energooszczędnym możemy nazwać taki budynek, który w ciągu roku generuje zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej na poziomie EUCO < 70 kWh/(m2∙rok). Jesteśmy w stanie wybudować taki dom przy zastosowaniu odpowiednich materiałów oraz technologii zwiększających izolacyjność, a także zmniejszających straty ciepła. Należą do nich między innymi:
 

ciepły montaż stolarki otworowej z zastosowaniem ciepłych parapetów i podwalin,
• odpowiednia grubość izolacji termicznej przegród budowlanych z materiałów o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła λ,
• system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zwanej potocznie rekuperacją.

Biorąc to pod uwagę zadajmy jeszcze raz o dom energooszczędny do 100 m2 – ile właściwie kosztuje jego budowa? Przyjmijmy na początek, że cała powierzchnia stanowi powierzchnię użytkową a zatem ogrzewaną, oraz że rozpatrujemy budowę domu parterowego, budowanego metodą tradycyjną murowaną.

 

Pierwszym elementem, który będzie miał wpływ na całkowity koszt budowy będzie wybór projektu. Z doświadczenia wiemy, że tańsze w budowie są tzw. nowoczesne stodoły, a więc domy na planie prostokąta z zauważalnie wydłużoną jedną parą ścian równoległych.

 

Gdy dokonamy już wyboru projektu staniemy przed kolejnym fundamentalnym wyborem, czyli decyzją co do sposobu posadowienia budynku. Do wyboru mamy dwa warianty: tradycyjne monolityczne ławy fundamentowe, na których murujemy ściany z bloczków betonowych lub płytę fundamentową. W znacznej większości przypadków ławy fundamentowe będą rozwiązaniem tańszym, jeżeli chodzi o wykonanie, natomiast płyta jest rozwiązaniem cieplejszym oraz zabezpieczającym budynek przed nierównomiernym osiadaniem. Zazwyczaj różnica w kosztach waha się między 2.000 zł a 10.000 zł, w zależności od warunków gruntowo-wodnych, jakie występują na działce, a także od konstrukcji ścian parteru oraz obciążeń z dachu. Im więcej ścian nośnych wewnętrznych, tym mniejsza różnica między kosztem wykonania posadowienia na ławach a na płycie, co w skrajnych przypadkach czyni płytę fundamentową rozwiązaniem tańszym! Uzyskujemy wówczas solidniejszy i cieplejszy fundament naszego domu w lepszej cenie. Ogólnie etap fundamentów stanowi najczęściej do ok. 15 % wartości całej budowy.

 

Drugim etapem powstawania każdego domu jest murowanie ścian, czyli tzw. stan surowy otwarty. Od wyboru materiału ściennego zależy jaki współczynnik przenikania ciepła ostatecznie uzyskają nasze przegrody zewnętrzne. Najcieplejszym materiałem, który jest stosowany bardzo powszechnie jest beton komórkowy (nazywany również siporexem, suporexem, ytongiem), którego współczynnik λ=0,17 W/(m∙K). Porównywalnie dla pustaka ceramicznego Porotherm 25 P+W ten sam współczynnik wynosi już 0,31 W/(m∙K), a dla bloczka silikatowego to już wartość rzędu 0,55 W/(m∙K). Obecnie beton komórkowy jest również materiałem najtańszym w przeliczeniu na metr kwadratowy, a samo murowanie jest bardzo szybkie za względu na małą ilość bloczków potrzebnych do wymurowania 1 m2 ściany oraz lekkości samego materiału. Ceramika oraz silikaty zwiększają koszt wykonania murów o ok. 20-30%. Roboty murowe i żelbetowe są odpowiedzialne za 15-25% kosztów inwestycji.

Kolejnym etapem po murowaniu jest wykonanie więźby dachowej wraz z pokryciem. Tutaj ponownie koszty są uzależnione od bryły, jaką przyjmie budynek. Przy nowoczesnej stodole najtańszym rozwiązaniem będzie dach dwuspadowy z więźbą prefabrykowaną. Przy domu na planie zbliżonym do kwadratu mniejszym obciążeniem dla portfela będzie dach kopertowy, również z zastosowaniem konstrukcji wiązarowej. Odnośnie pokrycia zaczynając, od najtańszego mamy do wyboru blachodachówkę, dachówkę betonową, blachę na rąbek oraz dachówkę ceramiczną. Możliwe jest również wykonanie pokrycia z blachy tytan cynk lub miedzianej albo z płytek z łupka naturalnego, ale są to materiały bardzo rzadko wykorzystywane głównie ze względu na swoją wysoką cenę.

 

Kiedy konstrukcja naszego domu już stoi i jest zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi, należałoby pomyśleć o zamówieniu i montażu stolarki otworowej czyli okien, drzwi i bram, a także rolet lub żaluzji. Standardowo w Domu Pełnym Energii stosujemy ciepły montaż z wykorzystaniem taśm dwustronnych paroszczelnych oraz paroprzepuszczalnych, a okna osadzamy na parapetach z XPS oraz specjalnych podwalinach z klinarytu. Ile kosztuje dom energooszczędny do 100 m2 w zakresie stolarki? Tutaj duże znaczenie ma wielkość przeszkleń, materiał, z którego są wykonane profile, oraz kolor. Przy standardowych oknach trzyszybowych, sześciokomorowych z trzema uszczelkami przylgowymi oraz ciepłą ramką koszt takich okien będzie oscylował między 12.000 zł a 20.000 zł wraz z montażem. Koszt ten nie obejmie jednak okien typu HST, których cena potrafi nieraz podwoić koszt całej pozostałej stolarki. Dodatkowy wydatek stanowić będzie montaż rolet lub żaluzji. I w tym wypadku również wszystko zależy od oczekiwanego standardu: począwszy od najtańszych rolet ręcznych, kończąc na żaluzjach fasadowych, sterowanych radiowo, z uwzględnieniem aktualnego nasłonecznienia czy siły i kierunku wiatru. Pokrycie dachu oraz stolarka otworowa przy domach parterowych do 100 m2 generują koszty rzędu między 25% a 40 % wszystkich kosztów budowy.

 

Ostatnim etapem jest wykonanie wykończenia do stanu deweloperskiego, który obejmuje:

   • wszystkie niezbędne instalacje,
   • posadzki,
   • tynki wewnętrzne natryskowe oraz suchą zabudowę,
   • ocieplenie ścian styropianem grafitowym,
   • wykonanie struktury z tynku elewacyjnego,
   • izolacja termiczna dachu.

 

Na ostatnim etapie realizacji budowy domu energooszczędnego do stanu deweloperskiego na ostateczny koszt ma wpływ bardzo wiele czynników. Są to m.in.:

   • wielkość instalacji elektrycznej,
   • system inteligentnego domu,
   • instalacja alarmowa,
   • czy monitoring,
   • instalacja fotowoltaiczna.

 

Nie bez znaczenia pozostają inwestycyjne koszty związane z wyborem źródła ogrzewania. Jednym z nich jest coraz częściej stosowane ogrzewanie na podczerwień, które wbrew obiegowej opinii, zwłaszcza przy domu energooszczędnym, może śmiało konkurować, jeżeli chodzi o koszty wykonania i eksploatacji z pozostałymi systemami ogrzewania. Wśród nich wyróżnić można m.in. instalacje gazowe z kotłami kondensacyjnymi, czy pompy ciepła powietrzne i gruntowe. Nieodzowną cechą domu energooszczędnego jest dążenie do minimalizacji strat ciepła, dlatego istotnym elementem takiego domu musi być system wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacja. Koszt takiej instalacji klaruje się między 15.000 a 25.000 zł, a wpływ na cenę ma między innymi wybór jednostki centralnej.

 

Ostatnim ważnym elementem, wpływającym na cenę jest wykonanie ocieplenia i wykończenia elewacji. Im lepszy styropian tym cieplejsza ściana, a tym samym mniejsze straty ciepła. Właśnie dlatego nie powinno się szukać oszczędności w tym zakresie prac. Stosowany przez nas styropian grafitowy o współczynniku λ=0,031 W/(m∙K) jest najlepszym tradycyjnym materiałem ociepleniowym, dzięki czemu ściany uzyskają parametr U=0,11 – 0,13 W/(m^2∙K), charakterystyczny już dla domu pasywnego. Natomiast elementami, które mają znaczący wpływ na cenę są sposoby wykończenia elewacji. Od najtańszej opcji, czyli tynku strukturalnego poprzez imitacje desek elewacyjnych i płytek klinkierowych, imitacje lub prawdziwe betony architektoniczne na okładzinach z cegieł ręcznie formowanych, elewacjach wentylowanych wykańczanych deską lub płytami z tworzyw sztucznych kończąc. W zasadzie tutaj nie ma górnej granicy, jaką można wydać na elementy wykończeniowe. Mając na uwadze szeroki wachlarz dostępnych rozwiązań oraz możliwości, koszty etapu wykończenia wraz z instalacjami oscyluje w granicach 35% a w skrajnych przypadkach nawet 55% całkowitych kosztów budowy.

 

Dom energooszczędny do 100 m2 – cena końcowa

Reasumując, ze względu na bardzo dużą ilość zmiennych i czynników, które czynią każdy dom wyjątkowym trudno jest jasno określić, ile kosztuje dom energooszczędny. Z pewnością natomiast można założyć, że jest to dom o ok. 5-10% droższy od domu standardowego. Wydatek ten jednak dość szybko zostanie nam zwrócony z nawiązką, dzięki minimalizacji kosztów ogrzewania. W ogólnych założeniach, przy maksymalnej optymalizacji, dom energooszczędny do 100 m2 powinien się kosztować pomiędzy 2800 zł/m2 a 3600 zł/m2.

Bezpłatna wycena budowy domu

Loading...
0
* Wymagane pola
Skontaktuj się z nami
Poznań
Warszawa
Wrocław
Łódź
Trójmiasto
Lubuskie

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kopanina 59
60-105 Poznań

Warszawa Północ

ul. Zabraniecka 8L
II piętro
03-872 Warszawa

Warszawa Południe

al. Krakowska 38
05-090 Janki

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kościerzyńska 10
51-416 Wrocław

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Łąkowa 11
95-050 Konstantynów Łódzki

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Wschodnia 1A/1
81-575 Gdynia

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kopanina 59
60-105 Poznań

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}