Strop dla Twojego domu

Wybór odpowiedniego rozwiązania przy konstruowaniu dachu w domu energooszczędnym to jedna z kluczowych decyzji. Stropy wpływają na izolacyjność akustyczną, natomiast w małym stopniu na termiczną, ponieważ stanowią przegrodę wewnętrzną, nie mająca bezpośredniego kontaktu z otoczeniem zewnętrznym.

 

Wyjątkiem jest stropodach, który pełni funkcję nośną, zamykając pomieszczenie ostatniej kondygnacji od góry. Na niego nakładana jest warstwa izolacji termicznej oraz szereg warstw odpowiedzialnych izolacje przeciwwilgociową czy wodną, czyli cały kompozytowy system warstw termo- i hydroizolacyjnych. Jako pokrycie wierzchnie takich stropodachów dobrze wykorzystać membrany EPDM, TPO, PCV. Standardowym materiałem jest powszechnie stosowana papa.

 

Stropodach stanowić może szerokie pole do popisu dla architektów, gotowych wykorzystać ten fakt do stworzenia niekonwencjonalnych rozwiązań (np. tzw. zielone dachy), które zdecydowanie podnoszą estetykę całego budynku. Strop zamykający kondygnację jest warstwą, na której osadzamy termo- i hydroizolację. Nie wolno dopuścić do ich zawilgocenia. Służy temu dobra wentylacja oraz odpowiednie odcięcie się od wewnątrz od pary wodnej, która mogłaby przenikać do termoizolacji oraz odcięcie od zewnątrz się od wody opadowej, śniegu i innych zjawisk atmosferycznych. W tym przypadku kluczowe staje się właściwe odprowadzenie wody opadowej przez system rur spustowych, przepustów i koryt.

5 typów stropów

Strop, czyli pozioma przegroda dzieląca kondygnacje, którego głównym zadaniem jest przeniesienie obciążeń oraz usztywnienie konstrukcji budynku.

 

Stropy można klasyfikować w różny sposób. Poniższy podział skupia się na 5 najpopularniejszych rodzajach stosowanych w przypadku domów jednorodzinnych.

Stropy monolityczne

Rodzaj stropu wykonywanego w pełni w miejscu budowy, co sprawia, że musi on zostać odpowiednio zaszalowany i podparty przez stemple. Zastosowanie stropu monolitycznego wiąże się z dokładnym jego zaprojektowaniem przez konstruktora. Charakter obciążeń, układ oraz powierzchnia mają decydujący wpływ na jego grubość, rodzaj zbrojenia oraz klasę wytrzymałości betonu.

 

Główne elementy potrzebne do wykonania stropu monolitycznego to stal zbrojeniowabeton i szalunek. Materiały te są łatwo dostępne, nie ma też konieczności angażowania ciężkiego sprzętu do jego wykonania. Przy stosunkowo dużej rozpiętości można uzyskać niewielką grubość, a sam strop będzie elementem bardzo wytrzymałym i sztywnym, co sprawia, że zjawisko pękania ścian jest zminimalizowane. Niewątpliwą zaletą są też fakt, iż posiada on dobrą izolacyjność akustyczną.

 

Do wad stropu monolitycznego należy zaliczyć długi i złożony proces montażu oraz koszt – to jedno z najdroższych rozwiązań. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, iż świeżo wylany swoją pełną wytrzymałość uzyskuje dopiero po 28 dniach.

Stropy gęstożebrowe

To jedne z najbardziej popularnych rozwiązań. Na ścianach nośnych opiera się belki kratownicowe co 40-60 cm, a przestrzenie pomiędzy uzupełnia się pustakami betonowymi (najczęściej keramzytobetonowymi). Następnie całość zalewa się betonem, uprzednio dozbrajając miejsca wskazane w projekcie. Jego grubość i klasa zależą od obciążeń i są określone w projekcie.

 

Podobnie jak w przypadku stropu monolitycznego materiały potrzebne do wykonania stropu gęstożebrowego są łatwo dostępne. Montaż jest łatwy, szybki i nie wymaga angażowania ciężkiego sprzętu.

 

Wśród wad tego rozwiązania należy wymienić niską izolacyjność akustyczną stropu gęstożebrowego. Wynika to z faktu, że pustaki posiadają pustki powietrzne. Stropy te nie nadają się również w przypadku stropów o skomplikowany kształcie i układzie.

Stropy typu filigran

Jest to rodzaj półprefabrykowanego elementu żelbetowego. Stanowią one pewną odmianę stropów monolitycznych. Konstrukcja wykonana jest ze zbrojonej płyty prefabrykowanej o grubości 5-7 cm, na którą układa się dodatkowe zbrojenie, a następnie całość zalewa warstwą nadbetonu. W odróżnieniu od stropu monolitycznego nie ma potrzeby stosowania szalunków – ich rolę przejmuje dolna płyta, którą wystarczy podeprzeć na stemplach. Jako prefabrykat cechuje się niewielką grubością w stosunku do rozpiętości. Izolacyjność akustyczna jest na wyższym poziomie niż w przypadku stropu gęstożebrowego.

 

Montaż stropu typu filigran jest prosty mimo, że wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Na rynku nie cieszy się on zbyt dużą popularnością, co sprawia, że liczba jego producentów jest niewielka, a to z kolei przekłada się na cenę produkcji i transportu. Przegrody typu filigran mają niewielką grubość i można je dowolnie kształtować.

Płyty kanałowe typu Smart

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej można spotkać żelbetowe płyty kanałowe. Są to podłużne elementy z wykonanymi kanałami, dzięki czemu stanowi sporą oszczędność materiału przy zachowaniu odpowiedniej nośności. Są one sprężone (zbrojenie jest w postaci stalowych lin, które przed zalaniem się skręcone ze sobą), dzięki czemu uzyskują wysoką wytrzymałość. Płyty za pomocą dźwigu opiera się na ścianach nośnych, a wieńce oraz połączenia miedzy nimi zalewa się betonem.

 

Montaż płyt jest bardzo szybki, ale wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Nie ma konieczności stosowania deskowania czy podpór. Strop można obciążać zaraz po tym jak wieńce osiągną odpowiednią wytrzymałość.

Stropy drewniane

Stosunkowo rzadkie rozwiązanie w domach murowanych, natomiast jedyne mające rację bytu w przypadku domów w pełni drewnianych.  Belki stropowe montowane są w rozstawie założonym w projekcie natomiast przestrzenie pomiędzy nimi uzupełnia się wełną, a od dołu mocuje się sufit, np. z drewna lub płyt gipsowo-kartonowych. Do górnych krawędzi belek montuje się warstwy wykończeniowe.

 

Zaletą tego typu rozwiązań jest łatwy montaż i niewielka waga konstrukcji, która nie stanowi dla ścian dużego obciążenia. Ocieplone stropy charakteryzuje bardzo dobra izolacyjność termiczna. Wadą jest niska zdolność do tłumienia hałasów oraz palność.

Zobacz również:

Fundamenty

Ściany

Dach

Okna

Instalacje

Ocieplenie domu

Elewacje zewnętrzne

Bezpłatna wycena budowy domu

Loading...
0
* Wymagane pola
Skontaktuj się z nami
Poznań
Warszawa
Wrocław
Łódź
Trójmiasto
Lubuskie

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kopanina 59
60-105 Poznań

Warszawa Północ

ul. Zabraniecka 8L
II piętro
03-872 Warszawa

Warszawa Południe

al. Krakowska 38
05-090 Janki

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kościerzyńska 10
51-416 Wrocław

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Łąkowa 11
95-050 Konstantynów Łódzki

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Wschodnia 1A/1
81-575 Gdynia

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kopanina 59
60-105 Poznań

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}