Nowoczesne technologie
i materiały budowy ścian

Ściany zewnętrzne to ściany nośne o większej grubości niż działowe. Konstrukcja ściany nośnej w jej grubości przekroju ma za zadanie przenieść cały zestaw obciążeń z dachu i kolejnych kondygnacji na fundamenty i potem na grunt.

 

Wybór materiałów do budowy ścian zewnętrznych jest bardzo szeroki, a ich właściwy dobór stwarza wiele problemów decyzyjnych. Aby ułatwić Ci ocenę, który najlepiej sprawdzi się dla Twojego domu, opisaliśmy wykorzystywane przez nas materiały o doskonałych właściwościach.

Ściany

Podstawowym ich zadaniem jest wytrzymałość na obciążenia górnych elementów budynku – piętra i dachu. Ważna jest również cena, choć to nie jedyne kryterium, jakie powinieneś wziąć pod uwagę. Zanim zdecydujesz, jaki materiał do budowy ścian wybrać, pamiętaj, że powinny one:

  • zapewniać dobrą izolacyjność
  • akumulację ciepła
  • korzystny mikroklimat wnętrz
  • chronić przed hałasem
  • umożliwiać pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej

Wybór rodzaju materiału budowlanego wymaga przeanalizowania wszystkich powyższych cech i charakterystyk.

Z czego można zbudować je zbudować?

W Domu Pełnym Energii stosujemy kilka podstawowych grup materiałów budowlanych:

Betony komórkowe
Bloczki z betonu komórkowego to bardzo ciepły materiał. Pozwalają na budowę ścian jednowarstwowych przy grubości muru od 40 cm. Mają jednak dość niską wytrzymałość na ściskanie, co ogranicza ich zastosowanie przy budowie wyższych ścian nośnych (pow. 3-4 kondygnacji) czy przenoszeniu obciążeń punktowych.
Silikaty
Bloczki silikatowe, mimo niższych parametrów izolacyjności niż beton komórkowy, są dobrym materiałem do stawiania dwu- i trójwarstwowych ścian zewnętrznych. Duża masa objętościowa i wysoka wytrzymałość sprawiają, że można z nich stawiać mury konstrukcyjne o grubości już od 18 cm. Posiadają wysoką akumulacyjność ciepła i zdolność tłumienia dźwięków.
Pustaki ceramiczne
Pustaki ceramiczne to bardzo popularny materiał do budowy ścian. Posiadają systemy drążeń, dzięki czemu zapewniają dobrą izolacyjność cieplną. Rozróżniamy bardzo szeroki wachlarz materiałów: od tańszych o niedokładnych rozmiarach i różnej kolorystyce do bardzo wysokiej jakości bloczków szlifowanych (np. Dryfix, Profi), których montaż odbywa się za pomocą pianki montażowej.
Ściany prefabrykowane z keramzytu
Produkuje się je w fabryce pod konkretny projekt budowlany. Choć o ich budulcu zwykło się mówić"keramzyt", to tak naprawdę jest nim keramzytobeton czyli beton z domieszką lekkiego kruszywa budowlanego, jakim jest keramzyt. Takie ściany są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu ściany nośne mogą mieć zaledwie 15 cm grubości. Ich dodatkową zaletą jest szybka budowa, skracająca cały proces o 2-3 miesiące (pod warunkiem wystarczająco szybkiego złożenia zamówienia, ponieważ ich produkcja jest czasochłonna). Ściany te są gładkie i nie wymagają tynkowania wewnętrznego.
Ściany szkieletowe
To ciekawa technologia bazująca na konstrukcji drewnianej. Wyróżnić można ściany prefabrykowane, wykonywane w całości w fabryce i składane na miejscu budowy oraz montowane na miejscu budowy. Te pierwsze są znacznie droższe, ale jakość ich wykonania jest bardzo wysoka i zapewnia doskonałą izolacyjność cieplną. Ściany są warstwowe, oparte na szkielecie drewnianym, który posiada okładzinę z płyt drewnopochodnych lub cementowo-włóknowych (np. drewno KVH obite Fermacellem, płytą OSB lub Spano).

Buduj z nami!

Wybór odpowiedniego materiału to dopiero początek.
W przypadku budowy domu z Dom Pełen Energii stawiasz na ustandaryzowane normy, których dotrzymujemy podczas każdej realizacji.

Z nami masz pewność, że Twoje ściany będą skutecznie izolować wnętrze od wysokich temperatur. To oznacza, że w letnie, gorące dni, kiedy termometr pokazuje 30 kresek, Twój dom pozostanie przyjemnym schronieniem przed upałem, a zimą nie będzie się wychładzać. Taki efekt uzyskujemy nie tylko poprzez dobór odpowiedniego materiału budowlanego, ale również eliminację mostków cieplnych wynikających z grubych spoin oraz zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych.

Zobacz również:

Fundameny

Stropy

Dach

Okna

Instalacje

Ocieplenie domu

Elewacje zewnętrzne

Bezpłatna wycena budowy domu

Loading...
0
* Wymagane pola
Skontaktuj się z nami
Poznań
Warszawa
Wrocław
Łódź
Trójmiasto
Lubuskie

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kopanina 59
60-105 Poznań

Warszawa Północ

ul. Zabraniecka 8L
II piętro
03-872 Warszawa

Warszawa Południe

al. Krakowska 38
05-090 Janki

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kościerzyńska 10
51-416 Wrocław

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Łąkowa 11
95-050 Konstantynów Łódzki

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Wschodnia 1A/1
81-575 Gdynia

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kopanina 59
60-105 Poznań

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}