Nowoczesne technologie
i materiały budowy dachu

Kiedy fundament i ściany domu są już gotowe przychodzi czas na dach. Jego budowę dzielimy na trzy fazy: montaż szkieletu, pokrycie dachu oraz jego izolację. Jednak to już na etapie projektu musisz określić rodzaj i ilość materiałów budowlanych, żeby móc wycenić inwestycję.

Niezależnie od tego, czy będzie on płaski, wielospadowy czy też będzie to stropodach, ciepłe powietrze unosi się zawsze do góry, a on sam jest narażony na bardzo duże parcie wiatru. W efekcie tego staje się punktem newralgicznym całego budynku. Dlatego grubość jego izolacji jest tak samo istotna, jak jej szczelność. Nawet najmniejsze braki ciągłości w termoizolacji mogą być bardzo tragiczne w skutkach jeżeli chodzi o straty energii.

Dach izolujemy najczęściej wełną mineralną lub pianą poliuretanową otwarto- lub zamkniętokomórkową. Stropodachy natomiast bardzo dobrze izoluje się płytami PIR.

Należy mieć na uwadze, że dużą rolę w stratach energetycznych pełnią kominy oraz okna dachowe. Poprawnie wykonana termoizolacja musi być: szczelna, osłonięta przed wpływem wilgoci, mająca ciągłość. Warstwa izolacji z fundamentów powinna mieć ciągłość z izolacją ścian, a izolacja ścian musi dochodzić aż do izolacji dachu. Mamy wówczas pewność, że cały budynek stworzy szczelne „opakowanie”.

Więźba dachowa

To element decydujący o jego kształcie, drewniany szkielet, który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego, sił wiatru i śniegu oraz ciężaru własnego.

 

Projekt więźby powstaje na podstawie układu funkcjonalnego poddasza, typu pokrycia czy też możliwości podparcia konstrukcji na części budynku.

 

Najczęściej montaż więźby wykonuje się na miejscu budowy, jednak zastosować można gotowe wiązary dachowe. Wyborem zazwyczaj zajmuje się wykonawca, choć na życzenie klienta również on sam może o tym zadecydować.

Pokrycie dachu

Pokrycie przybiera bardzo różne formy: papy i gonty bitumiczne, blachy i blachodachówki, dachówki ceramiczne i cementowe.

 

Spośród blach najpopularniejsza obecnie jest blacha na rąbek. Natomiast ze względu na jakość i cenę klienci najczęściej wybierają dachówki cementowe. Ceramiczne szczególnie są polecane przy droższych projektach domów.

 

Wybór jest ogromny, przez co może wydawać się trudny. Ponadto wiele zależy od skomplikowania kształtu dachu czy kątów nachylenia. Nie musisz być znawcą, to my jesteśmy od doradzania i pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję.

Izolacja

Izolację wykonujemy najczęściej metodą natrysku pianką PUR. Technologia ta eliminuje do minimum mostki termiczne oraz stanowi skuteczną ochronę przed wychładzaniem związanym z wiatrem. To dla Ciebie kolejna cegiełka do obniżenia kosztów ogrzewania i realna oszczędność na późniejsze wydatki związane z wyposażeniem domu. Ponadto aplikacja jest znacznie szybsza, a to z kolei skraca czas budowy, abyś mógł jak najszybciej cieszyć się swoim wymarzonym miejscem na ziemi. 

 

Drugi najczęstszy sposób izolacji to wykorzystanie wełny mineralnej, która w dalszym ciągu ma swoich zwolenników i jest szeroko stosowana w budownictwie, także tym jednorodzinnym.

 

Więcej o sposobach izolacji dachu, ale także ścian czy podłoża w budynkach mieszkalnych przeczytasz na podstronie dot. ocieplenia domu.

Zobacz również:

Fundamenty

Ściany

Okna

Elewacje zewnętrzne

Instalacje

Ocieplenie domu

Stropy

Bezpłatna wycena budowy domu

Loading...
0
* Wymagane pola
Skontaktuj się z nami
Poznań
Warszawa
Wrocław
Łódź
Trójmiasto
Lubuskie

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kopanina 59
60-105 Poznań

Warszawa Północ

ul. Zabraniecka 8L
II piętro
03-872 Warszawa

Warszawa Południe

al. Krakowska 38
05-090 Janki

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kościerzyńska 10
51-416 Wrocław

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Łąkowa 11
95-050 Konstantynów Łódzki

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Wschodnia 1A/1
81-575 Gdynia

Zapraszamy do kontaktu.

ul. Kopanina 59
60-105 Poznań

Napisz do nas

{{ errors.first('name') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('phone_number') }}
{{ errors.first('location') }}
{{ errors.first('textarea') }}

{{ errors.first('rodo') }}